Endodoncja – leczenie kanałoweLeczenie endodontyczne – zwane również kanałowym – przeprowadza się w sytuacjach nieodwracalnych uszkodzeń silnie unerwionej miazgi zęba. Jeszcze niedawno leczenie endodontyczne wymagało od pacjenta kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym – w klinice SMYLO oferujemy nowoczesne, skuteczne i bezbolesne leczenie kanałowe na jednej wizycie. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i pozbycia się dolegliwości raz na zawsze!

Miazga zębowa to niewielka pod względem objętości, ale bardzo mocno unerwiona tkanka, która wypełnia od zewnątrz kanały zębów. Jeśli na skutek różnych czynników, np. mocno zaawansowanej próchnicy albo urazu mechanicznego, dojdzie do jej obrzęku, nerwy zaczynają być uciskane, co z kolei prowadzi do bardzo ostrego, silnego bólu. W wielu przypadkach uniemożliwia on normalne funkcjonowanie oraz promieniuje na całą twarz. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe na jednej wizycie? W SMYLO to możliwe!

Jeszcze niedawno leczenie endodontyczne wymagało od pacjenta 2-3 wizyt u dentysty. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił jednak, że obecnie możliwe jest przeprowadzenie całej terapii na jednej wizycie – i to bez względu na to, czy do leczenia zakwalifikowany jest ząb jednokanałowy, ząb dwukanałowy czy ząb z większą ilością kanałów. Oczywiście należy mieć świadomość, że jednowizytowe leczenie kanałowe dotyczy leczenia pierwotnego i również wymaga uprzedniej diagnostyki, która obejmować może m.in. wykonanie RTG zębów.

Dla jak największego komfortu u pacjenta stosujemy nowoczesne i skuteczne metody znieczulania miejscowego, dzięki którym dolegliwości bólowe zostają bardzo mocno zminimalizowane.

Po podaniu znieczulenia rozpoczyna się zasadnicza część leczenia kanałowego, składająca się z kilku etapów. Jeśli infekcja miazgi jest rezultatem próchnicy, stomatolog opracowuje ubytek i uzyskuje dzięki temu dostęp do komory zęba. Jeżeli miazga nie jest jeszcze w pełno obumarła, przeprowadzana jest tzw. dewitalizacja zęba, czyli zatrucie miazgi. Wówczas kolejny etap leczenia przeprowadzany po 7-14 dniach, chyba że jest to terapia jednowizytowa (dla leczenia pierwotnego) – wtedy stomatolog od razu przechodzi do usunięcia miazgi przy pomocy specjalnych pilników.

Gdy kanały są już pozbawione miazgi, odpowiednio poszerzone i odkażone, wypełnia się je, a następnie zaopatruje się ząb – najpierw lekarz wykonuje podkład, a więc warstwę oddzielającą kanały od wypełnienia, a następnie – wypełnienie.

Inne procedury w ramach leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe czasami wymaga od stomatologa wykonania innych procedur. Niekiedy po pierwszym leczeniu pojawiają się powikłania i konieczne bywa tzw. re-endo. Infekcje miazgi występują także w zębach wyleczonych uprzednio przy pomocy wkładu koronowo-korzeniowego.

  • Zamknięcie perforacji – perforacja jest stanem, w którym w trakcie leczenia, np. z powodu mocno zakrzywionych lub niedrożnych kanałów, doszło do przypadkowego połączenia między jamą zęba a ozębną. Im wcześniej perforacja zostanie zamknięta, tym większa szansa na uratowanie zęba.
  • Usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego – zęby odbudowane z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego wymagają niekiedy powtórnego leczenia, np. w sytuacji, gdy pod koroną rozwinęła się próchnica lub wystąpiły zmiany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych. Wówczas konieczne jest usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego.

Leczenie kanałowe w klinice SMYLO to procedura szybka, bezbolesna i skuteczna, a to dzięki doświadczeniu naszych specjalistów oraz dostępnym najnowocześniejszym technologiom oraz materiałom. Zachęcamy do kontaktu – dzięki nam znów będziesz się cieszyć życiem bez bólu!