PeriodontologiaZdrowie jamy ustnej to nie tylko zdrowe zęby – to również zdrowe przyzębie, a więc tkanki otaczające i unieruchamiające zęby, czyli dziąsła, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego żuchwy i szczęki. Choroby przyzębia są drugą, zaraz po próchnicy, najczęstszą przyczyną przedwczesnej utraty zębów – nie można lekceważyć nawet najdrobniejszych ich sygnałów. Na profesjonalne, skuteczne i nowoczesne leczenie schorzeń periodontologicznych zapraszamy do naszej kliniki SMYLO w Warszawie. Dzięki naszym specjalistom będziesz znów cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem!

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia. Zazwyczaj ich bezpośrednią przyczyną jest niewłaściwa, niedokładna higiena jamy ustnej – bakterie nieusunięte podczas szczotkowania i nitkowania nawarstwiają się, tworząc najpierw płytkę nazębną, a później – kamień nazębny, a jednocześnie niszczą nie tylko zęby, ale również otaczające je tkanki przyzębia. Początkowo choroby przyzębia mogą dawać objawy w postaci krwawienia dziąseł podczas szczotkowania albo gryzienia twardych pokarmów. Z czasem zęby stają się ruchome, rozchwiane, mogą również wypadać.

Jedną z najczęściej występujących chorób przyzębia jest paradontoza, a więc przewlekłe zapalenie dziąseł, które skutkuje osłabieniem struktur utrzymujących ząb w zębodole. Jeżeli jest nieleczona, może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Zapraszamy do kliniki SMYLO wszystkich pacjentów, którzy zauważą u siebie następujące objawy:

  • ból dziąseł,
  • opuchlizna dziąseł,
  • krwawienie podczas szczotkowania,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • odsłonięcie kieszonek zębowych,
  • ruchomość i chwianie się zębów.

Leczenie chorób przyzębia w klinice SMYLO

Metody leczenia chorób przyzębia są rozmaite, w zależności m.in. od stopnia zaawansowania schorzenia, wieku pacjenta, jego chęci do współpracy. Jeśli zgłosi się on do stomatologia dość szybko, kiedy jedynym objawem jest krwawienie podczas szczotkowania, leczenie w wielu przypadkach kończy się na instruktażu higieny jamy ustnej oraz pomocy w doborze odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów. Jeśli u pacjenta stwierdzi się obecność kamienia nazębnego i stanu zapalnego, konieczne są profesjonalne zabiegi higienizacji, często połączone z antybiotykoterapią. Jeżeli choroby są bardzo zaawansowane, konieczne mogą okazać się zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej, takie jak np. kiretaż otwarty.

Kiretaż otwarty to zabieg polegający na oczyszczeniu kieszonek nazębnych z gromadzącego się tam kamienia nazębnego. W jego trakcie lekarz nacina dziąsło, odsłania korzeń zęba i usuwa wszystkie znajdujące się tam złogi kamienia, który – przez obecność bakterii – jest przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Po oczyszczeniu kieszonek dziąsło zaopatruje się szwami. Kiretaż otwarty wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu dolegliwości bólowe pacjenta zostają bardzo mocno zredukowane. Doświadczenie i przyjazne podejście naszej kadry sprawia natomiast, że pacjenci mniej się denerwują.

Jeśli szukasz miejsca, w którym uzyskasz profesjonalną pomoc z zakresu chorób przyzębia, zapraszamy do kliniki SMYLO – cechuje nas indywidualne podejście do każdego pacjenta, dostęp do najnowocześniejszych metod i technik leczenia, a także miła, serdeczna atmosfera. Zapraszamy!